Doar doua meciuri s-au incheiat cu scor alb. Rubin Kazan – Panathinaikos si Hapoel Tel Aviv – Shalke 04. In celelalte sase partide, s-au inscris minim doua goluri.

Benfica Lisabona s-a impus cu scorul de 4-3 in fata francezilor de la Lyon, dupa ce in minutul 67, tabela indica 4-0 pentru gazde. In ultimele 15 minute, oaspetii au inscris de 3 ori, doar fluierul final oprindu-i din a nu pleca acasa fara puncte.

Bursaspor a rezistat doar o repriza in fata celor de la Manchester United, dupa pauza golurile lui Obertan, Nani si Flecher au stabilit scorul final, 0-3.

Inter, cu Chivu titular, a pierdut cu 3-1 in Anglia, pe terenul celor de la Tottenham. In minutul 80, Eto’o a redus din handicapul italienilor marcand pentru 2-1, iar interistii dadeau senzatia ca pot reintra in meci. Pavlyuchenko a pus capat dilemei si a inscris pentru 3-1 in ultimul minut de joc, astfel completand revansa gazdelor dupa ce in meciul tur Inter se impusese cu 4-3.

Valencia a castigat la scor de neprezentare intalnirea cu scotienii de la Rangers. Dubla lui Soldado si golul lui Costa din minutul 90 au stabilit directia celor 3 puncte extrem de importante din economia grupei C. Ibericii au trecut astfel pe locul 2 al grupei, devansandu-si oaspetii din Scotia.

Barcelona a afisat un unsprezece de baza in Danemarca, dar s-a intors acasa cu un singur punct, dupa ce danezii au reusit sa egaleze in doar doua minute dupa ce Leo Messi deschisese scorul in minutul 31. Guardiola nu a menajat niciun titular in disputa cu FC Copenhaga, dar gazdele s-au dovedit o nuca prea tare de spart, in contextul in care spaniolii sunt deja cu gandul la meciul de duminica, in deplasarea grea de la Getafe.

Intalnirea dintre Bremen si Twente se indrepta anost spre un egal fara goluri. Olandezii venisera cu scopul sa nu primeasca gol, iar pentru gazde victoria era imperativa pentru a mai spera la un loc calificabil in primavara europeana.

Cu 15 minute inainte de final, jucatorul gazdelor, Frings a primit cartonasul rosu, iar aici meciul s-a rupt in favoarea celor de la Twente. Acestia au fortat si au inscris in minutele 81 si 84, castigand 3 puncte care le permit sa spere in continuare la unul dintre cele doua locuri ce duc in optimile UCL.